Kirinbell Brittany Kennel

Multi BIG & RUBIG Australian Grand Champion Tobenlee Moves Like Jagger CD. RA. ET. JC.

"Jagger"

Click to enlarge
Click to enlarge
Click to enlarge
Jagger is our first Brittany and introduction to the delights of this wonderful breed. He is turning out to be everything we could have hoped for and more. He is a stunning boy with a beautiful temperament and a very cheeky, outgoing personality. He is full of Brittany enthusiasm, energy and hunting drive. He learns quickly and has a real willingness to please.

Jagger is off to a good start in the show ring titling at only 9 months of age and to date has been awarded 2 x Minor in Group, 3 x Puppy in Group & 3 x Junior in Group.

We look forward to moving onto other disciplines in the future and enjoying Jagger's bucket loads of drive and enthusiasm!

We are very grateful to Tobenlee for allowing this special boy to become a part of our family and for their ongoing support.

Jagger had a great year in 2014 finishing No. 1 Brittany in NSW and No. 4 Brittany Nationally. We are very proud of our cheeky, boisterous boy!

Best of Breed Winner Sydney Royal 2015!

2017 is looking like a great year for Jagger - Best in Group, 3 x Runner Up to Best In Group, 4 Australian Bred in Group, 3 x Australian Bred in Show! To top that off he has attained a Lure Coursing Title, a couple of very nice Rally Advanced passes and a son from his first litter, Lewis (Kirinbell Tell Me A Secret) is doing extremely well in the show ring in QLD. We could not be prouder of how Jagger is maturing both physically and performance wise.

2018 - Best in Group, 2 x Runner Up to Best In Group, numerous Class in Group wins, Rally Advanced Title, CD Obedience Title with 3 x 1st Place

Jagger wins Best of Breed at 2019 Sydney Royal Dog Show

Hip Score 1/0
Elbow Score 0/0
Certified Eyes Clear Heart Normal


Pedigree
Breed : Brittany Bred by : Fiona Brown-Elkner/Tony Alfieri
Sex : Dog Owned by : Samantha Ibbott-Cordi
Date of Birth : 15-Nov-12 Handled by : Samantha Ibbott-Cordi
Call Name : Jagger Available for stud : No
Sire : AM. CH. CH. Dogwood Hollow C I Can Dance S: AM. CH. Dogwood Hollow Tap Dancer S: AM. CH. Jordean All Kiddin' Aside AM. JH.
D: AM. CH. Dogwood Hollow Shoshoni Star
D: AM. CH. Dogwood Hollow C I'm Daddysgirl S: AM. CH. Jodean-Sequani C I Told U So
D: AM. CH. Cedarcreek Nitro Katie
Dam : CH. Tobenlee It Had To Be Me S: AM. CH. SUP. CH. Dogwood Hollow Out Of The Park S: Am. CH. Hopes Autumn Sno Storm
D: AM. CH. Jordean Symply Elegant
D: CH. Tobenlee Last Tangotonite S: CH. Rocklan Jordean Night Hawk
D: CH. Likren Goodnite Suzzanna


Recent Show Results

  • 4-Aug-19 Q 3rd Place Novice Jumping 500 31.96s
    Won at Northern Suburbs Dog Training Club (Judge was Jo Comber)
  • 13-Jul-19 Q 3rd Place
    Won at Agility Dog Club of NSW (Judge was Mr Bruce Havord)
  • 10-May-19 Jumping Dog 500 - 2nd Place
    Won at Hawkesbury District Agricultural Assoc. (Judge was Miss M Turnbrige)
  • 2-Feb-19 Runner Up to Best In Group and Best Open in Group
    Won at Novocastrian Ladies Canine Association (Judge was Mr L Bradney)
  • 28-Oct-18 Jumping Dog 500 Qualification
    Won at Agility Dog Club of NSW (Judge was Miss Michelle Tunbridge)
  • 21-Oct-18 1st place CD (Novice) Obedience
    Won at Port Macquarie Hastings K&OC (Judge was Mrs T Knox NSW)
  • 19-Sep-18 Novice 1st Place 195/200
    Won at Metropolitan Mid Week DTC Obedience Tria (Judge was Mr J Spiteri)
  • 5-Sep-18 RUNNER UP TO BEST EXHIBIT IN GROUP
    Won at West Wyalong Show Society (Judge was Ms C Stuart)
  • 1-Jul-18 Best Australian Bred in Group
    Won at Riverina District ABKC (Judge was Mrs L Niemann SA)
  • 30-Jun-18 Best Australian Bred in Group
    Won at Riverina District ABKC (Judge was Mr A Fry VIC)
  • 1-Jun-18 RUNNER UP TO BEST EXHIBIT IN GROUP
    Won at Newcastle & Nthn Districts Kennel Club (Judge was Mrs C McGreevy QLD)
  • 22-Apr-18 Best Australian Bred in Group
    Won at Dogs NSW Western Region (Judge was Mr Kikuhiko Kashiwagi (Japan))
  • 18-Apr-18 1st Place Novice Obedience
    Won at Metropolitan MidWeek Dog Training Club (Judge was Ms J Stewart)
  • 18-Apr-18 3rd Place Rally Advanced A
    Won at Metropolitan MidWeek Dog Training Club (Judge was Ms P Ohm)
  • 3-Mar-18 Best in Group and Best Australian Bred in Group
    Won at Braidwood Show Society (Judge was Mrs Joan Bray NSW)
  • 7-Jan-18 Best Australian Bred in Group
    Won at Manly & District K&DTC Inc (Judge was Mrs Pauline Hartwell NSW)
  • 14-Oct-17 Best Australian Bred in Show
    Won at Utility Gun Dog Show (Judge was Ms Sarah Strang)
  • 22-Jul-17 Best Exhibit In Group
    Won at Brunswick Valley Kennel Club Inc (Judge was Mr Arthur Fry)
  • 22-Jul-17 Best Australian Bred In Show
    Won at Brunswick Valley Kennel Club Inc (Judge was Mrs L Brown)
  • 11-Jun-17 Best Australian Bred in Group
    Won at Parkes & District Kennel Club Inc (Judge was Mrs S Brackman)
  • 13-May-17 Rally O Advanced A Pass 92 points
    Won at Hills Dog Club (Judge was Mrs S Hutchins)
  • 7-May-17 Pass and Junior Courser Title
    Won at NSW Lure Coursing Association (Judge was B Paintain & H Mosslar)
  • 3-May-17 Runner Up in Group
    Won at Maclean Show Society (Judge was Ms Kim Tosi)
  • 19-Apr-17 Rally O Advanced A 2nd Place 95 points
    Won at Metropolitan Mid Week Dog Training Club (Judge was Ms A Rebstein)
  • 18-Mar-17 Runner Up in Group and Australian Bred in Group
    Won at Tweed River Canine Club (Judge was Mrs Judy Horton)
  • 18-Mar-17 Australian Bred in Show
    Won at Tweed River Canine Club (Judge was Mr Michael Derbyshire)
  • 17-Mar-17 Runner Up in Group
    Won at Tweed River Canine Club (Judge was Mr Michael Derbyshire)
  • 5-Nov-16 CCD FIRST PLACE 97 Points
    Won at Hills Dog Club Inc (Judge was Ms K Arkins)
  • 1-Oct-16 CCD Pass 94 points
    Won at Eastern Suburbs Dog Training Club (Judge was Miss K Arkins NSW)
  • 28-Sep-16 1st Place CCD 97 points
    Won at Metropolitan Mid-Week Dog Training Club (Judge was Mrs S Hutchins)
  • 25-Sep-16 PASS
    Won at NSW Lure Coursing (Judge was Ms S Hennessy (USA)
  • 2-Aug-15 Rally Novice 1st Place
    Won at Dubbo & District Kennel Club (Judge was Mrs T Freizer)
  • 1-Aug-15 Rally Novice 1st Place
    Won at Dubbo & District Kennel Club (Judge was Mr P Connoley)
  • 31-Jul-15 Rally Novice 2nd Place
    Won at Dubbo & District Kennel Club (Judge was Miss T Freizer)
  • 6-Jun-15 Best of Breed & Australian Bred in Group
    Won at Newcastle & Merewether Canine Club (Judge was Mrs N Harris VIC)
  • 26-Mar-15 Best of Breed
    Won at Sydney Royal Dog Show (Judge was Judge was Mr Manual Queijeiro (Mexico))
  • 7-Mar-15 Best of Breed & Intermediate in Group
    Won at Blayney A&P Association (Judge was Ms K Santas NSW)
  • 8-Mar-14 Best of Breed & Best Junior in Group
    Won at Blacktown Kennel & Training Club Inc (Judge was Mrs P Hartwell (NSW)
  • 2-Mar-14 Best of Breed & Best Junior in Group
    Won at Medowie & Dist. All Breeds Kennel Club (Judge was Mrs D Jacoby (VIC)
  • 21-Feb-14 Best of Breed & Best Junior in Group
    Won at Novocastrian Ladies Canine Association (Judge was Mrs P Hall (NSW))
  • 21-Feb-14 Best of Breed & Shortlisted for Best in Group
    Won at Cessnock & District Agricultural Society (Judge was Mr E J Forbes (NSW)
  • 25-Oct-13 Best of Breed & Best Puppy in Group
    Won at Illawarra & South Eastern Region Ch Show (Judge was Mrs J Ireland (QLD))
  • 20-Sep-13 Best of Breed & Best Puppy in Group
    Won at Coffs Harbour District ABKC Ch Show (Judge was Mrs K King (SA))
  • 16-Aug-13 Best of Breed and Best Puppy in Group
    Won at Bay City All Breeds Kennel Club (Judge was Mrs E Joseph (VIC)
  • 9-Aug-13 Best of Breed
    Won at Mid North Coast Canine Club (NSW) (Judge was Miss B Warman NZ)
  • 5-Aug-13 Best of Breed & Minor Puppy in Group
    Won at Dubbo & District Kennel Club Inc (Judge was Mr A McQuire)
  • 4-Aug-13 Best of Breed
    Won at Dubbo & District Kennel Club Inc (NSW) (Judge was Ms L Buchanan)
  • 3-Aug-13 Best of Breed & Minor Puppy in Group
    Won at Dubbo & District Kennel Club Inc (NSW) (Judge was Mrs B Skilton)
  • 26-Jul-13 Best of Breed
    Won at T & G All Breeds Dog Club of NSW Inc (Judge was Dr A Kasemsanta)
  • 21-Jul-13 Best of Breed
    Won at Riverina District All Breeds Kennel Club (Judge was Ms S Bover)
  • 20-Jul-13 Best of Breed
    Won at Riverina District All Breeds Kennel Club (Judge was Miss B Daines)
  • 19-Jul-13 Best of Breed
    Won at Riverina District All Breeds Kennel Club (Judge was Mr D Bourne)
  • 29-Jun-13 Best of Breed
    Won at Warners Bay Dog Sports Club Inc (AM) (Judge was Mr D McGreevy)
  • 29-Jun-13 Best of Breed
    Won at Warners Bay Dog Sports Club Inc (PM) (Judge was Miss S Butler)
  • 28-Jun-13 Best of Breed
    Won at Warners Bay Dog Sports Club Inc (Show 1) (Judge was Mrs G Hovey-Jacobs)
  • 23-Jun-13 Best of Breed
    Won at Parramatta & Districts All Breeds Kennel (Judge was Mrs J Brownlie (NZ))
  • 16-Jun-13 Best of Breed
    Won at Brisbane Water Legacy Dog Club (Judge was Miss C Baker)
  • 25-May-13 Challenge Dog
    Won at Ku-Ring-Gai Kennel Club (NSW) (Judge was Mrs J Reilly)
  • 18-May-13 Challenge/RUBOB
    Won at Hills District Kennel And Training Club (Judge was Mrs P Hartwell)

 


Contact Details

Samantha Ibbott-Cordi
Sydney, NSW, Australia
Phone : 0419695206
Email : [email protected]